سئو محتوا یا محتوای سئو شده چیست؟ (content SEO)

سئو محتوا یکی از مهمترین کارها در تولید محتوا است، اگر محتوای سئو شده تولید نشود هیچ ارزشی ندارد!! چون گوگل نمی تواند صفحه را آنالیز کند تا بفهمد برای چه سوالی این صفحه را به نمایش بگذارد، در واقع شما به محتوای سئو شده به گوگل می فهمانید که این صفحه پاسخ کدام سوال کاربران است. و زمانی که گوگل درکی از صفحه شما نداشته باشد صفحه شما در صفحات اولیه گوگل دیده نمیشود.  اگر بتوانید تولید محتوا بر اساس سئو تولید و انتشار کنید افراد بسیار زیاد را می توانید با کسب و کار اینترنتی خود آشنا کنید و همچنین ورودی گوگل شما افزایش پیدا می کند.

سعی کنید تمامی مواردی را که در این مقاله برای سئو محتوا گفته میشود را در محتوای سایت خود پیاده سازی کنید

تولید محتوای سئو شده

گوگل چگونه محتوا را آنالیز و درک می‌کند

می‌دانید که گوگل هزاران هزار ربات دارد که در سایتهای مختلف می خزد و اطلاعات وب سایت ها را جمع آوری می کنند ربات های گوگل از استاندارد خاصی برای شناسایی کلمه کلیدی یک صفحه استفاده می کنند،  بعد از خزش (کراول) یک صفحه  تلاش می کنند تا با الگوریتم های مختلف موضوع و مفهوم صفحه را درک کنند. در ادامه کیفیت محتوای متنی و بصری را می سنجند و پس از مقایسه با دیگر صفحات سایت های که شبیه خودش هستند صفحه را در یک جایی از صفحات گوگل جای میدهند.

پاراگرف اول مهمترین قسمت محتوا

معمولاً در یک محتوا مهمترین قسمت پاراگراف اول است زمانی که گوگل به صفحه شما می رسد اولین چیزی را که بررسی می کند پاراگراف اول صفحه است با استفاده از پاراگراف اول تقریباً میتواند بفهمد که این صفحه درباره چه موضوعی صحبت می کند، پس همینجا به این نکته می پردازیم که کلمه کلیدی حتماً باید در پاراگراف اول آورده شود.
لازم به ذکر است که گوگل تنها محتوا را مورد بررسی قرار نمی دهد بلکه در کنار محتوا چیدمان محتوای صفحه، طراحی رابط گرافیکی، خوانایی محتوا، استانداردهای نگارشی و ارتباط معنایی کلمات را نیز می سنجد

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: 6 ابزار مهم برای پیدا کردن کلمات کلیدی

آموزش محتوای سئو شده

در ادامه مقاله می خواهم درباره محتوای سئو شده با شما صحبت کنم امیدوارم از این مقاله ارزشمند بی نهایت استفاده کنید چرا که اطلاعات بسیار با ارزشی در این مقاله به شما می گویم.

انتخاب کلمه کلیدی

هر مقاله متشکل از حداقل یک کلمه کلیدی تا چند کلمه کلیدی است در واقع ما با کلمه کلیدی بگو گوگل میفهمانیم که این صفحه از سایت ما برای چه موضوعی مناسب است نکته ای که باید بدانید این است که کلمه کلیدی را شانسی انتخاب نمی کنیم بلکه بر اساس استراتژی سئو و تقویم محتوای سایت تعیین می شود.
از عوامل مهم دیگر در انتخاب کلمه کلیدی این است که کانسپت کلمه کلیدی را درک کنیم، کانسپت یعنی هدف کاربر از جستجوی آن کلمه یا عبارت (سوال کاربر). پس خیلی مهم است ما چه محتوایی را برای کاربر تولید کنیم

به عنوان مثال اگر کاربر دنبال قیمت لب تاپ است آن را به صفحه ای هدایت نکنیم که برای خرید لب تاپ هدف قرار داده ایم. در این جا کاربر یک لیست قیمت میخواهد نه مدلهای متفاوت لب تاپ!!!
برای انتخاب یک کلمه کلیدی مناسب ابزارهای نیز در اینترنت وجود دارد که می تواند به شما کمک کند.

یکی از ابزارها کیورد پلنر گوگل است، در واقع کیورد پلنر گوگل بر روی پنل گوگل ادز شرکت گوگل قرار دارد. برای دسترسی به این پنل حتما باید در قسمت ادز گوگل ثبت نام کنید. البته گوگل نسخه رایگان را به شما میدهد، در نسخه رایگان نمیتوانید میزان سرچ دقیق یک کلمه کلیدی را ببینید، برای این کار باید چند ده دلاری را تبلیغات کنید تا گوگل کیوردپلنرش را برای شما باز کند تا میزان دقیق جستجو را بتوانید ببینید.

ابزار دیگری که بخواهم به شما معرفی کنم ابزار kwfinder است، این ابزار هم پولی است اما من روشی را آموزش داده ام تا بتوانید این پولی بودن ابزار kwfinder  را دور بزنید و رایگان استفاده کنید!! برای نسخه پولی kwfinder که رایگان شده است می توانید بر روی ابزار kwfinder کلیک کنید.

این دو ابزار به شما میزان جستجوی کلمه کلیدی در ماه را میدهند البته هر دو ابزار دقیق نیستند اما به نظر من ابزار کیبورد پلنر خیلی بهتر از ابزار kwfinder است چرا که برای خود شرکت گوگل است و گوگل ناچاراً مجبور است مقداری جستجویی کلمه کلیدی را به شما بدهد چون شما از طریق این میزان جستجو ها تصمیم می گیرد که بر روی کدام کیورد یا کلمه کلیدی تبلیغات ads گوگل ران کنید

تولید محتوای سئو شده - آکادمی مومنی

شناسایی کلمه های مرتبط به موضوع

بعد از این که کلمه کلیدی اصلی را انتخاب کردیم باید موضوعات و کلمه های مرتبط با آن را هم شناسایی کنیم، چون کاربری که سوال کلمه کلیدی را جستجو می کند احتمال دارد کلمه های مرتبطش را هم جستجو کند بهترین راه شناختن کلمه های مرتبط پیشنهاد های گوگل است که در قسمت پایین صفحه جستجو به شما نشان داده می شود و یا اتوکامپلیت گوگل است زمانی که شروع به تایپ کردن یک موضوعی می کنید قبل از اینکه کلمه اینتر را بفشارید گوگل به شما پیشنهاداتی میدهد به این پیشنهاد ها اتو کمپلت گوگل می‌گویند

انتخاب عنوان صفحه

یکی از مهمترین عوامل که به رشد سئو سایت کمک می کند عنوان صفحه است. همیشه سعی کنید از عناوین بسیار جذاب استفاده کنید چرا که این کار میزان کلیک بر روی مقاله تان یا صفحه تان را بیشتر میکند عنوان صفحه باید دارای کلمه کلیدی باشد و چه بهتر که این کلمه در اول عنوان باشد.

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: ایده های تولید محتوا

استفاده جملات مرتبط در صفحه

بالاتر اشاره کردم برای تولید کردن یک محتوا باید از جملات و کلمه های کلیدی مرتبط در صفحه استفاده کنیم، یکی از بهترین تکنیک های تولید محتوا این است که، همان جملات مرتبط را در یک پاراگراف از صفحه استفاده کنیم
به عنوان مثال اگر من درباره وردپرس محتوا می نویسم یکی از سوالات کاربران این است که سایت وردپرسی بهتر است یا سایت با برنامه نویسی،  در واقع من این موضوع یا تیتر را یکی از پاراگراف های صفحه قرار می دهم این کار یک تکنیک بسیار عالی برای سئو و خوانده شدن و محتواهای شما است.

با این کار در یک صفحه سعی می کنم تمامی نیازهای کاربر را در آن صفحه برطرف کنم

سئو محتوا

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: تکنیک های قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

استفاده از تصویر و بهینه سازی تصاویر

یکی از مهمترین کارهای سئو محتوا استفاده از تصاویری است که در آن محتوا استفاده می شود، امروزه گوگل به قدری هوشمند شده است که فرق بین یک تصویر گل با تصویر یک جنگل را تشخیص می دهد.

یک نکته‌ درباره تصاویر محتوا باید بدانید این است که اگر همه متنهای صفحه از بین رفتن تصاویر بیانگر موضوع آن صفحه یا مقاله باشد

نکاتی درباره تصاویر صفحه

تصاویر شما حتماً باید دارای تگ آلت (Alt) یا متن جایگزین باشد
در متن جایگزین تصاویر حتماً از کلمه کلیدی استفاده کنید
حجم عکس ها نباید بیشتر از ۲۰۰ کیلوبایت باشد.

پیشنهاد می کنم مقاله کم کردن حجم تصاویر را حتما بخوانید. ابزارهای مهمی برای کم کردن حجم عکس گفته شده است

لینک سازی داخلی و خارجی

بحث لینک سازی داخلی و خارجی یک بحث نسبتا مهم در سئو محتوا هست اینکه بدانیم چه لینکی را باید به چه محتوایی بدهیم، متاسفانه بسیاری از افراد و سئو کارهای تازه کار در هر دوی این ها یعنی لینک سازی داخلی و خارجی مشکل دارد و همین عامل باعث می شود تا گوگل به صفحه آنها جایگاه مناسبی را ندهد، در بحث لینک سازی خارجی که موضوع خیلی گسترده تر است و حتماً این را می دانید اگر لینک سازی خارجی اشتباهی داشته باشید گوگل شما را پنالتی میکند و صفحه شما از نتایج گوگل حذف می شود (درباره لینک سازی خارجی صحبتی نمی کنیم)

لینک های داخلی

محتوای شما حتماً باید یک لینک داخلی داشته باشد این جزء قوانین تولید محتوای سئو شده است، سعی کنید در محتوا به صفحات مهم سایتتان لینک دهید، لینکهای بی ربط ندهید، لینک های که مربوط به همین موضع باشد لینک دهید. بهتر است لینک داخلی در دلخل متن صفحات باشد تا پیشنهاد!

کی لینک خارجی بدهیم؟

زمان لینک خارجی بدهید که کاربر شما به آن لینک احتیاج داشته باشد یعنی زمانی که من درباره ووکامرس صحبت می کنم کلمه ووکامرس را به صفحه ووکامرس وردپرس لینک می دهم تا زمانی که کاربر این محتوا را می خوانند صفحه ووکامرس کمک بیشتری به کاربر می کند، چرا؟ چون افرادی که مقاله وردپرس را میخوانند به تازگی وارد دنیای اینترنت شده اند و این کار باعث میشود ووکامرس را بیشتر بشناسند.

خوانایی و نکات نگارشی

حدود چند سالی است که خوانایی در سئو و تولید محتوای سئو شده اهمیت پیدا کرده است در واقع خوانایی کمک می کند تا محتوای شما خوانده شود و گوگل همیشه چیزی را می پسندد که کاربرانش می پسندد،

نکته جالب و مهم این است که خوانایی جزء استانداردهای سئو نیست!!! و تجربه کاربر از صفحه ما را بالا می برد در واقع کاربر رضایت بیشتری از صفحه ما دارد، اما خوب این را هم بدانید که ما در زبان فارسی نمیتوانیم مانند زبان انگلیسی جملات را آنطور که افزونه یواست می گوید پیاده سازی کنیم چون جمله های خارجی یا انگلیسی خیلی کوتاه تر از جملات فارسی هستند

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: روش های کسب درآمد اینترنتی

انتخاب عنوان جذاب و توضیحات متا دیسکریپشن

به نظر من یکی از مهمترین قسمتهای تولید محتوای سئو شده همین قسمت عنوان سئو می باشد. مهمترین نکته در عنوان سئو به کارگیری دو عمل است،

عمل اول آنقدر تیتر و عنوان صفحه جذاب باشد که کاربر بر روی آن کلیک کند.

عمل دوم در عنوان سئو باید حتماً کلمه کلیدی به کار رفته باشد.

اگر این کلمه کلیدی در ابتدای عنوان باشد خیلی بهتر است

متا دیسکریپشن

در متا دیسکریپشن صفحه توضیح کوتاهی درباره آن صفحه می دهیم تا کاربر قبل از کلیک کردن بتواند بفهمد در این صفحه چه چیزی می تواند به دست آورد

سئو محتوا - آکادمی مومنی

نکات اضافی برای سئو محتوا

محتوا

محتوای شما باید حداقل یک تصویر را داشته باشید. عکس های که شما در محتوا علل خصوص در مقاله استفاده می کنید باید دارای عنوان و تگ Alt باشند.

برای عنوان تصاویر می توانید از عنوان مقاله استفاده بکنید. اما باید در تگ Alt  از کلمه کلیدی خود استفاده کنید. این حالت بهترین حالت برای سئو تصاویر سایت است. گوگل با استفاده از کلمه Alt معنی تصویر شما را میفهمد. در نتیجه وقتی افراد در تب جستجو گوگل تب تصاویر را انتخاب می کنند و کلمه کلیدی شما را جستجو کنند تصاویر شما در اولین نتایج قرار می گیرد.

محتوای شما باید دارای لینک خروجی و ورودی باشد. لینک خروجی لینکی است که از صفحه شما به مکان دیگری لینک داده شده است. و لینک داخلی لینک های هستند که از بیرون به محتوای شما لینک داده میشوند.

تعداد کلمات محتوای شما باید حداقل دارای 1100 کلمه باشد. و نباید از 10000 کلمه بیشتر باشد.

پیشنهاد ویژه آکادمی مومنی : روش های افزایش رتبه الکسا

 

توضیحات

توضیحات یکی از مهمترین قسمت های تولید محتوای سئو شده است. شما می توانید از کلمات یا از جملات کوتاه در این بخش استفاده کنید. ولی در حالت کلی اگر از کلمات استفاده می کنید بین 8 تا 13 کلمه باشد.  و اگر از جملات کوتاه استفاده می کنید جملات شما بین 2 تا 5 جمله باشد.

همیشه سعی کنید کلماتی که در توضیحات می نویسید کلماتی باشند که کاربر آنها را زیاد جستجو می کند تا به راحتی بتوانید در صفحات اول گوگل باشید

آدرس صفحه

آدرس صفحات یکی از مهمترین بخش های است که باید در تولید محتوا سئو شده رعایت کنید. اگر شما از سی ام اس وردپرس استفاده می کنید در بخش تنظیمات گزینه ای وجود دارد که  می توانید این حالت را تعیین کند. به عنوان مثال آدرس صفحه شما باید اینگونه باشد

Your site/category/subject

افراد بسیار زیادی می پرسند برای سایت خود از آدرس صفحه فارسی استفاده کنند یا انگلیسی؟

پاسخ این سوال انگلیسی است. چرا؟

چون گوگل در این سال ها به قدری قوی شده است که اگر شما انگلیسی استفاده کنید به راحتی متوجه میشود موضوع محتوای شما چیست. اما اگر از فارسی استفاده کنید گوگل باید این را ترجمه و اینکدینگ کند و همین موضوع ایندکس شدن صفحات سایت شما به تاخیر می اندازد. از طرفی اگر انگلیسی استفاده کنید شکیل تر نیز میشود. و اگر شما لینک محتوای تان را بخواهید به کسی بدهید چون گوگل مجبور میشود عملیات کدینگ را در کلمات فارسی انجام دهد آدرس صفحه شما بسیار طولانی میشود.

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: ابزارهای گوگل

عنوان محتوا

عنوان محتوا مهمترین بخش یک محتوا است. همیشه کاربر عنوان را می بینید و تصمیم می گیرد که بر روی لینک سایت شما کلیک بکند یا نه؟ بنابراین عنوان محتوا مهمترین بخش محتوا است

در عنوان محتوا حتما باید از یک یا چند کلمه کلیدی استفاده کرده باشید. نکته بسیار مهمی که درباره عنوان محتوا وجود دارد این است که عنوانی برای محتوای خود انتخاب کنید تا کاربر را ترغیب به کلیک کردن بر روی لینک محتوای شما باشد.

طبق یک تحقیقی که انجام شده است افراد بیشتر بر روی لینک های سوالی و خبری کلیک می کنند. زیرا کنجکاو میشوند تا بدانید موضوع چیست. همیشه برای انتخاب عنوان عالی خودتان را جای کاربر بگذارید تا بتوانید بهترین عنوان ها را انتخاب کنید. اگر شما کاربر بودید و میخواستید این مقاله را پیدا کنید چه عنوانی را در گوگل جستجو می کردید.

تولید محتوای سئو شده

جمع بندی و کلام آخر

اگر میخواهید در نتایج اول گوگل باشید باید تمامی مواردی را که در این مقاله ذکر کرده ام را اجرا کنید. همانطور که در بالا اشاره کرده عنوان سئو یکی از مهمترین بخش سئو محتوا است، زیرا کاربر با دیدن عنوان تصمیم میگیرد که بر روی محتوای شما کلیک کند. پس تا جای که می توانید از عنوان های جذاب برای محتوای خود استفاده کنید.

اگر از وردپرس استفاده می کنید توصیه می کنم از افزونه یوآست سئو استفاده کنید. زیرا کمک بسیار زیادی به شما می کند تا محتوای سئو شده تولید کنید.

امیداورام از این مقاله نهایت استفاده را برد باشید و مورد پسند شما قرار واقعه گرفته باشد.

اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات همین صفحه از من بپرسید

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت هدیه ساخت بی نهایت   اکانت KWFinder

 فقط 4 ثانیه تا بی نهایت اکانت  KWFinder
همین حالا این ویدیو را به ایمیلم بفرست
نگران نباشید ما هم از ایمیل های اسپم متنفریم
close-link