تکنیک های سئو ویدیو در سال 2020

سئو ویدیو یک از مهمترین کارهای است که یک مدیر وب سایت برای سئو سایت خود باید انجام دهد. در سال‌ های اخیر استفاده از ویدیوها افزایش قابل توجهی داشته و ویدیو در سال 2020 به عنوان یکی از بهترین و مهمترین ابزارهای بازاریابی محتوا محسوب می شود. مهم بودن ویدیو به حدی است که شرکت گوگل اعلام کرده است اولین تب موتور جستجو گوگل را ویدیو خواهد قرار داد.

اگر شما تا به حال از ویدیو استفاده نمی کردید و یا آن را جدی نمی گرفتید. بدانید از رقبهای خود بشدت عقب افتاده اید. به جرعت میگوییم سایت هایی که در تولید محتوا از ویدئو استفاده می کنند تا 40 درصد بیشتر از بقیه نزد کاربرانشان محبوب و زودتر برند شده اند. شما به عنوان مدیر کسب و کار اینترنی تان باید تلاش کنید برای تولید ویدیوهای با کیفیت. اما تولید ویدیو فقط شروع کار است و مهمتر از تولید ویدیو بهینه‌ سازی محتوای آن برای موتورهای جستجوگر است. همانطور که متن و عکس های وب سایت خودتان را برای موتورهای جستجو بهینه می کنید، ویدیوهای وب سایتتان را هم باید بهینه کنید.

بدون سئو ویدیو، ویدئوهای شما در یوتیوب، آپارات، شبکه های اجتماعی ویدیو، گوگل و موتورهای جستجوی رتبه خوبی نخواهند گرفت.

در این مقاله به شما یاد میدهم چطور ویدیو های خودتان را طوری سئو کنیدکه در نتایج اول صفحه گوگل دیده شوید. پس با من در این مقاله عالی از سایت آکادمی مومنی همراه باشید.

 

 

سئو ویدیو

سئو ویدیو چیست؟

در حالت کلی به تکنیک های سئو ای گفته میشود که برای بهینه سازی ویدیو در موتورهای جستجو انجام میشود. تا ویدیو در موتورهای جستجو در بالاترن نتیجه قرار گیرد.

تاثیر ویدیو در سئو

طی چند سال اخیر ویدیو جزء محبوب ترین محتوا در بین کاربران اینترنت شده است. و این روند همینطور ادامه دارد و در حال پیشرفت است. طی گزارش شرکت گوگل تا سال 2021 بیشتر از 80 درصد محتوای اینترنت ویدیو میشود. همین خبر نشان دهنده ارزش بالا و مهم بودن ویدیو است.
برای گوگل همیشه کاربرانش بالاترین اهمیت را داشته است و با توجه به گزارش اینکه ویدیو مهمتر از متن شده در بین کاربرانش، تصمیم گرفته است، تب ویدیو در نتایج جست و جو قبل از تب متن نمایش داده شود.

گوگل برای اهمیت این قضیه حتی الگوریتم های خود را نیز تغییرات اساسی داده است. برای مثال اگر شما در یک مقاله ای از ویدیو و تصاویر استفاده کنید خیلی بهتر در نتایج جستجو ظاهر میشود تا اینکه مقاله تنها فقط متن باشد. گوگل در تغییراتی که در الگوریتم های خود داده است بقدری قدرتمند شده است که ویدیو و تصاویر شما را کاملا درک می کند.
بنده دوتا موضوع را تست کردم.

تست اول اینکه تصاویر را به طور کامل شناسائی می کند. یعنی اگر شما مقاله ای راجع به جنگل مینویسید اگر از عکس کویر یا عکس بی ربطی استفاده کنید گوگل کاملا این را متوجه میشود. و به شما یک نمره منفی در سئو میدهد.

تست دوم A/B تستینگ انجام دادم. در ویدیو اول تماما حرفهای بی ربط به مقاله بیان کرده بودم. و در ویدیو دوم کاملا حرف های مرتبط و داخل حرفهام از کلمه کلیدی استفاده کردم. اتفاقی که افتاد این بود که بعد از 2 روز تست دوم در نتایج اول گوگل پیدا شد و تست اول در صفحات 7 به بعد بود. در نتیحه به این دست یافتم که گوگل فوق العاده در این زمینه ها قوی شده است.

چرا ویدیوها در سئو مهم هستند؟

به نظر من تولید کردن ویدیو از فرمت های دیگر خیلی آسانتر است. خیلی راحت جلو دوربین صحبت می کنیم تا اینکه بخواهیم نصف روز یا یک روز کامل فکر کنیم چی بنویسم یا چجوری بنویسم.
از جای که کاربران در اینترنت کاملا بی حوصله و عصبی هستند، حوصله مقاله خواندن را ندارند بخاطر همین ترجیح می دهند ویدیو ببینید تا مقاله بخوانند. این را فرامش نکنید ویدیو جمع متن با صوت است.

وقتی کاربری ویدیوی را در سایت ما تماشا می کند تمام مدت در سایت است. و همین موضوع برای سئو و گوگل بسیار مفید بوده است. که گوگل تشخیص میدهد مطالب این سایت مفید است که کاربران در این سایت مدت زمان زیادی را صرف می کند و برای همین سایت شما را در نتایج گوگل بالاتر می برد.

جدا از بحث سئو اگر ما ویدیو را از نظر برندینگ بررسی کنیم. شما به سرعت باور نکردنی در حوزه فعالیت خودتان می توانید معروف شوید. وقتی معرف شوید و کاربران شما را در حوزه خودتان بشناسند به راحتی به شما اعتماد می کنند. چون تصویر شما را دیده اند و تصور اینکه پشت این سایت چه شخصی می تواند باشد کاملا از بین رفته است. در نتیجه اعتماد کردن به شما برابر است با فروش بیشتر و موفقیت بیشتر شما در کسب و کار اینترنتی.

 

پیشنهاد ویژه آکادمی مومنی : بازاریابی مدرن چیست؟

 

چگونه ویدیو را سئو کینم؟ (تکنیک های سئو ویدیو)

انتخاب عنوان جذاب برای ویدیو
مهمترین نکته در سئو ویدئو انتخاب عنوان جذاب برای ویدیو است. استفاده از کلمه کلیدی با یک عنوان جذاب و ترغیب کنند مهمترین کاری است که در سئو ویدیو باید انجام دهید.
عنوان ها همیشه و در همه فرمت های محتوا بسیار مهم بوده اند. اولین موردی که باعث ترغیب کاربران برای دیدن ویدیو شما می شود عنوان جذاب است. سعی کنید از کلمات کلیدی خود در عنوان ویدیو استفاده کنید. سعی کنید کلمه کلیدی تان در ابتدای عنوان باشد. این برای گوگل اهمیت بسیار زیادی دارد.

قرار دادن تصویر اختصاصی برای ویدیو

همانقدر که عنوان جذاب برای ویدیو مهم است. 2 برابر مهمتر از عنوان جذاب، تصویر اولیه ویدیو مهم است. تصویر اولیه یا Thumbnail تصویری است که کاربر زمانی که ویدیو شما را پخش نکرده است نشان داده میشود. در واقع اولین تصویری که کاربر با ویدیو شما برخورد دارد تصویر Thumbnail نام دارد.

این قابلیت در سایت آپارات و اکثر سایتهای اشتراک ویدیو ایرانی وجود ندارد. اما در سایت یوتویوب و سایتهای اشتراک ویدیو خارجی وجود دارد.
حتما از یک تصویر جذاب و ترغیب کننده برای ویدیو های خود استفاده کنید. ترجیحا سعی کنید عکس را خودتان در فتوشاپ طراحی کنید. و بر روی عکس متنی بنویسید که بسیار جذاب باشد تا کاربر را ترغیب به کلیک روی ویدیو شما بکند. کلیک هایی که روی ویدیو تان می شود بسیار مهم می باشد و عامل مهمی برای افزایش رتبه ویدیو شما در نتایج جست و جوی سایت اشتراک گذارنده ویدیو و گوگل خواهد بود

یک توضیحات یا کپشن خوبی بنویسید

قسمت توضیحات ویدیو مکانی مناسبی برای استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر شما است. حتما یک توضیح جامعه و کاملی راجع به ویدیو بدهید .
نوشتن یک توضیحات مناسب برای ویدیو باعث می شود رتبه ویدئو شما در موتورهای جستجو گوگل افزایش یابد.

در قسمت توضیحات ویدئو خود حتما لینک مقاله مربوط به ویدیو یا آدرس سایت خود را قرار دهید. ورودی هایی که از شبکه های اشترام فیلم وارد سایت شما می شوند بسیار بسیار ارزشمند خواهند بود. زیرا کاربر ویدیو از شما دیده و اعتمادش به شما . مسب و کاران جلب شده است.
تجربه ای که خود بنده دارم. کاربرانی که ویدیو از محصولات بنده را دیده اند و وارد سایت شده اند حتما خرید تا 80 درصد افزایش پیدا کرده است.

 

پیشنهاد می کنم این مقاله عالی را بخوانید : گوگل ترندز چیست

 

استفاده از کلمه کلیدی در خود ویدیو

حتما از کلمات کلیدی خود در قسمت های مختلف ویدیو استفاده کنید.
گوگل به قدری قوی شده است که می تواند حرفهای شما را از ویدیو بفهمد. حتی تصویر بدون صدا نیز تشخیص میدهد. گوگل بیشتر از تصور شما قوی است.!!

تستی که خود بنده انجام دادم تصویر بدون صدای از یک موزیک ویدیو را در سایت یوتویوب آپلود کردم بعد از چند دقیقه ایمیلی مبنی بر اینکه شما قانون کپی رایت را رعایت نکرده اید برای من آمد و ویدیو که آپلود کرده بودم را پاک کرد. برام خیلی تعجب آورد بود که چقدررررر گوگل قوی شده است. و البته تجربه جالبی هم بود.

سئو ویدیو

مدت زمان دیده شدن سئو ویدیو بسیار مهم است

یکی از عوامل مهمی که باعث افزایش رتبه ویدیو های شما در نتایج گوگل خواهد شد مدت زمان دیده شدن ویدیو شماست. فرض کنید ویدیو شما بیست دقیقه است اگر فردی ویدیو شما را کلیک کرد و پس از 30 ثانیه آن را بست از نظر گوگل این ویدیو جالبی نیست. و اگر فرد دیگری کلیک کند 10 دقیقه از ویدیو شما را ببینید گوگل به ویدیو شما اهمیت داده و ویدیو شما یک ویدیو با ارزش محصوب میشود.

نظرات در سئو ویدیو

نظراتی که کاربران برای ویدیو شما میگذارند برای گوگل ارزش بسیار زیادی دارد. فرض گوگل بر این است که افرادی که در زیر ویدیو کامنت گذاشته اند ویدیو را تا انتها دیده اند و برایشان سوالاتی که پیش آمد که پرسیده اند. پس در نتیج ویدیو، ویدیو مهمی است.
سعی کنید از تکنیک کامنت گیری در ویدیو ها استفاده کنید. برای مثال به کاربرانتان بگویید که سوالاتشان را در بخش کامنت ها برسند. یا نکته ای را نا تمام بگذارید تا کاربران از شما سوال بپرسند

آموزش سئو ویدیو در وب سایت

مواردی که تا به اینجا اشاره کردم مربوط به سئو ویدیو در شبکه های اجتماعی می باشد. اما خیلی از مدیران سایت ها ویدیو های خودشان را در درون وب سایتشان منتشر می کنند و این ویدیو ها هم باید مثل دیگر محتوای وب سایت سئو بشوند.
اهمیت سئو ویدیو در سایت از سئو شبکه های اجتماعی خیلی بیشتر است. البته شبکه های اجتماعی هم مهم بودن خودش را دارد ولی درصد مهم بودن سایت خیلی بیشتر است.

به دلیل اینکه وقتی ویدیو شما در سایت باشد و کاربری که سرچ میکند مستقیم وارد سایت شما میشود و این ترافیک خیلی ارزشمند و هدفمند است.

 

پیشنهاد می کنم این مقاله عالی را بخوانید : ساخت بک لینک رایگان در سایت های آتوراتی بالا

 

استفاده از پلیر مناسب برای سئو ویدیو

تا حد امکان از پلیر پیش فرض وردپرس برای ویدیوها استفاده نکنید. سعی کنید از یک افزونه خوب برای این کار استفاده کنید. یکی از بهترین پلیرها برای قرار دادن ویدئو برای کاربران، پلیرEsay Video Player است. قابلیت های خیلی عالی این افزونه دارد. برای مثال شما می توانید.
1. نمایش ویدیو به صورت ریسپانسیو برای نمایش بهینه در موبایل
2. امکان ارسال ویدیو با فرمت MP4
3. امکان نمایش ویدیو با سه قالب مختلف
4. امکان ایجاد تغییرات ظاهری از طریق CSS
5. امکان قرار دادن تصایر بند انگشتی برای ویدیوها و…

استفاده از تگ H2 برای عنوان ویدیوها

عنوان مناسبی برای ویدیو خود در نظر بگیرید و آن را درون تگ H2 قرار دهید. با این کار گوگل متوجه مهم بودن ویدیو می شود

توضیحات ویدیو

سعی کنید توضیحات عالی برای ویدیو بنویسید تا کاربران ترغیب بیشتری به کلیک شوند

10 ثانیه طلائی اول ویدیو

در 10 تا 30 ثانیه سعی کنید بطور خلاصه توضیح دهید با نگاه کردن به این ویدیو چه چیزی دستگیرشان میشوند. تا کاربر تصمیم بگیرد تا انتخا ویدیو شما را ببینید.

 

پیشنهاد ویژه آکادمی مومنی : کسب درآمد از یوتیوب چگونه است

 

ویدیو را در سایت آپارات قرار دهیم یا سایت خودمان

سوالی که خیلی از دوستان در انجمن های مختلف پرسیده بودند این بود که آیا ویدیو ها را ابتدا در آپارات آپلود کنیم و سپس ویدیوهای آپارات را در سایت خودمان قرار دهیم یا اینکه مستقیما روی سایت خود آپلود کنیم و در درون سایت قرار دهیم؟

قرار دادن ویدیو در آپارات مزایت و معایبی دارد. بزرگترین مزیت این است که با انتشار ویدیو در آپارات نیازی به استفاده از فضای هاست خود نیست. و ویدیوهای موجود در آپارات قطعا بیشتر دیده می شوند

همچنین ویدیوهای آپارات شانس بیشتری در رتبه گرفتن در نتایج جستجو را دارند.چون سایت آپارات سئو خیلی عالی دارد. ولی این را هم بدانید که ممکن است ترافیکی به سایت شما وارد نشود. اکثر افراد ویدئو را در آپارات می بینند و میروند. این کار فقط برای بیشتر دیده شدن یا به اصطلاح ویدیو مارکتینگ کاربرد دارد.

با آمدن اپ آپارات حدود 40 درصد از نمایش ویدیوها در اپ صورت میگیرد و عیبی که اپ دارد این است که کاربر فقط میبینید و هیچ کاری انجام نمی دهد. ولی در سایت وقتی کاربر ویدیو شما را می بینید کنجکاو میشود و وارد سایت شما هم میشود و سایت شما را بازدید می کند.

سوال مهم دیگری که کاربران پرسیده بودند این بود که آیا ویدئویی که در آپارات انتشار داده شده است را در وب سایت مان قرار دهیم به سئو سایت مان کمک می کند؟

در جواب این سوال باید بگویم بله. فرقی نمی کند ویدبو روی سایت شما باشد یا روی سایت آپارات. مهم این است که ویدیو در صفحه قرار دارد و گوگل می تواند بفهمد که درون صفحه ویدیو وجود دارد.

سوال دیگر این است که آیا ویدیوهای که در سایت آپارات منتشر شده است را در سایت مان قرار می دهیم کپی محسوب نمی شوند؟
در جواب این سوال هم باید بگوییم، نه. چون ویدئو روی کانال آپارات شما قرار دارد و همچنین تگ و آدرس سایت شما در ویدئو قرار دارد. یعنی باید حتما این کار را انجام دهید. حتما تگ سایت خود را روی ویدئو قرار دهید.

اما اگر ویدئو شما جنبه تبلیغاتی ندارد و مربوط به برند سازی نمی باشد و فقط مربوط به محتوای صفحه است (مثلا ادامه آموزش به صورت ویدئویی است) و با هدف بهبود سئو صفحه مورد نظر تولید شده است پیشنهاد می کنم حتما روی سایت خود آپلود کنید و از پلیرهای مناسب برای نمایش آن استفاده کنید.

چند نکته در مورد سئو ویدیو

سعی کنید ویدیو های خودتان را در خیلی از سایتهای اشتراک ویدیو منتشر کنید. این کار باعث میشود ویدیو های شما بیشتر دیده شوند. به سایتهای اشتراک ویدیو فیلتر اهمیت ندهید و ویدیو های خودتان را انتشار دهید.

تجربه ای که خود بنده در انتشار ویدیوهام دارم. در یک سایت غیر ایرانی ویدیوهای خودم را منتشر کردم که هیچوقت فکر نمیکردم بازخوردی از این سایت بگیرم. بازدید باورد نکردنی ویدیوهام داشتند و ترافیک زیادیم به سمت وب سایتم وارد میشد.

لینک سازی برای ویدئوها باعث بهبود رتبه آن ها در نتایج جست و جو می شود. کیفیت بک لینک هایی که برای ویدئوهای خود می سازید چندان مهم نیست.

اگر ویدئوی بسیار مهمی منتشر کرده اید و رتبه گرفتن آن در نتایج جستجو برایتان مهم است سعی کنید حداقل چند تا بک لینک برای آن بگیرید.

به فیلتر بودن یوتیوب توجهی نکنید و ویدیوهای خودتان را در آن منتشر کنید. چون یتویوب برای شرکت گوگل است در نتیجه اگر بازدید کننده ای از سایت یوتویوب داشته باشید برای گوگل ارزش بیشتری نسبت به سایت های دیگر اشتراک ویدیو دارید.

سئو ویدیو

پیشنهاد می کنم این مقاله عالی را بخوانید : هاتجار یا هاتجر hotjarچیست

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله هر آن چیزی که لازم بود برای سئو ویدیو به شما گفتم. با رعایت تک تک موارد می توانید رتبه خوبی در گوگل بدست آورید. این را بدانید جنگ خط یم گوگل در آینده برای ویدیو است. پس از همین الان ویدیو های خودتان را سئو کنید و روز به روز تجربه در ساختن ویدیوها بدست آورید تا از بقیه رقیب ها فاصله بگیرید.

ویدیو را خیلی جدی بگیرید و از کنارش ساده نگذرید. زودترین و بهترین راه برند شدن در اینترنتی جلو دوربین آمدن و ساخت ویدیو است

خیلی ممنونم که در این مقاله ارزشمند با من بودید. خیلی خوشحالم که توانستم علم نا چیز خودم را به شما منقل کنم. خواهشی که از شما دارم تمامی موارد ذکر شده را عملی کنید و این مقاله را با دوستان یا در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک بگذارید تا بقیه هم از این مقاله استفاده کنند.
با نظرات خودتان من را در بهتر نوشتن و انرژی گرفتن یاری کنید. ممنونم. خدا یارو نگهدارتان.

ممنون میشم 5 ستاره بدی

2 دیدگاه در “تکنیک های سئو ویدیو در سال 2020

 1. روزبه گفته:

  سلام خیلی هم عالی بود

  یک سوال هم داشتم که آموزشی که در سایت آپارات هست برای کپی کردن کد داخل سایت به نظر می رسد که کاربردی ندارد ؟ درست است ؟

  • رسول مومنی نیا گفته:

   سلام
   خوشحالم که مقالمون تونسته برای شما عالی باشه
   خیر. وقتی شما یک کد ویدیو را در سایت خود قرار می دهید که مال یک سایت دیگه است. حالا آپارات. یوتویوب و… گوگل تمامی ارزش اون ویدیو را برای سایت مبدا قرار می دهد.
   توصیه من اینکه اگر سایتتان تازه راه اندازی شده است حتما در هاست خود ویدیو ها را آپلود کنید. و بعد از مدتی که شناخته شدید می توانید کد ویدیو را در سایت خود قرارا دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت هدیه ساخت بی نهایت   اکانت KWFinder

 فقط 4 ثانیه تا بی نهایت اکانت  KWFinder
همین حالا این ویدیو را به ایمیلم بفرست
نگران نباشید ما هم از ایمیل های اسپم متنفریم
close-link