ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی (Video marketing) چیست؟

ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی (Video Marketing)  امروزه به یکی از محبوب ترین روش های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است. امروزه کاربران اینترنت بسیار حساس شده اند و مانند 7.8 سال قبل حوصله خواندن متن های طولانی را ندارند و ترجیح میدهند آن را به صورت ویدیو تماشا کنند. بخاطر همین موضوع مدیران کسب و کارها و بازاریابان به سمت ویدیو رو آورده اند و از این طریق مخاطبان خود را جذب میکنند.

در این مقاله بازاریابی ویدیویی یا ویدئو مارکتینگ را تعریف خواهم کرد، مزایای ویدئو مارکتینگ در بازاریابی اینترنتی را شرح میدهم. پس با آکادمی مومنی در این مقاله همرا باشید.

متولد شدن یوتیوب

در سال ۲۰۰۵ میلادی یوتیوب متولد شد در همان زمان شرکت ‌گوگل این موضوع را درک کرد که محتوایی که در آینده تاثیرگذار خواهد بود محتوای ویدیویی است سال‌های گذشته بازاریابهای محتوا به سمت ویدیو آمده ام و بازاریابی ویدیو روز به روز رشد کرد تا اینکه اینستاگرام انتقلابی از ویدیو را رقم زد.

ویدیو مارکتینگ - آکادمی مومنی

ویدئو مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ Video Marketing به فرآیند تولید و انتشار ویدیو در راستایی بازاریابی محصولات، معرفی محصولات و جذب مشتری گفته می شود.

اعتماد سریع با استفاده از ویدیو

در دنیای کسب و کار آنلاین اعتماد مهمترین مسئله موفق شدن یک کسب و کار اینترنتی است، اگر افراد به آن برند و کسب و کار اعتماد نکنند هیچ وقت نمی تواند موفق باشد.

 بازاریابی ویدیویی به شدت این اعتماد را زیاد میکند، همچنین سرعت این اعتماد را بیشتر می کند من در مشاوره هایی که دارم کسب و کارها به شدت تشویق به ویدیو مارکتینگ می کنم، تشویق به ساختن ویدیو از خودشان می کنم، همین عامل باعث می شود مخاطب یک برند را قابل اعتماد بداند و در نهایت از آن برند خرید کنند.

درگیر احساسات در بازاریابی ویدیویی

یکی دیگر از معجزات بازاریابی ویدیویی این است که احساسات را می توانید خیلی راحت درگیر کنید. در مقاله گذشته آکادمی مومنی بارها این را گفتم که فروش یک عمل احساسی است ویدیو به راحتی می‌تواند افراد را احساساتی کند تا بتوانند از شما خرید کنند، چند وقت پیش برای مشاوره به شرکتی رفته بودم آن شرکت تنها با ساختن یک ویدیو و تبلیغ کردن افراد به دیدن ویدیو توانسته بود یک فروش چند صد میلیون تومانی به دست بیاورد، این قدرت ویدیو است!!!

هدف از بازاریابی ویدیویی یا ویدئو مارکتینگ چیست؟

هدف اصلی در ویدیو کترکتینگ برند سازی، اعتماد سازی و نهایتن افزایش فروش است. هنوز خیلی از افراد جامعه هستند که به اینترنت حس بدی دارند و فکر می کنند اینترنت مکانی برای کلاه برداری است. البته این مسئله با همگانی شدن اینترنت بیشتر هم شد و تقریبا هم درست است.

متاسفانه این روزها خبرهای میشنویم که در بستر اینترنتی کلاه برداری های صورت میگیرد. صاحبان کسب و کارهای اینترنتی برای فروش بیشتر باید اعتماد سازی کنند. اعتماد سازی مرز میان موفق شدن یا نشدن است. اگر شما جلو دوربین بیایید و ویدیو از خودتان منتشر کنید کاربران خیلی راحتر اعتماد می کنند و روند صعودی برای برندینگ شما محسوب می شود.

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانیدسئو محتوا یا محتوای سئو شده چیست؟

تاثیر و مزایای ویدیو مارکتینگ چیست؟

1.تاثیر ویدیو مارکتینگ

تحقیقات نشان میدهند که بسیاری از مشتریان بعد از تماشا کردن ویدویی مربوط به آن محصول خرید خود را انجام میدهند. ویدیو یک برتری نسبت به صوت و سایر فرمت های تولید محتوا دارد که قدرت صدا و تصویر را باهم دارد. در مغز انسان قسمت شنیداری، دیداری و بصری با هم فرق دارند به دلیل اینکه اثر گذاری و کارکرد هر کدام با هم فرق دارند. بهتر است بدانید تا سال 2020 80 درصد محتوای اینترنت ویدیو میشود. این نشان دهنده این است که ویدیوها از دیگر فرمت های محتوای بیشتر طرفدار دارند.

2.فروش به افراد بی حوصله

امروزه اکثر افراد حوصله کمی به خواندن متن های طولانی مخصوصا در دنیای دیجیتال دارند و دیدن را به خواندن ترجیح میدهند. با تولید ویدیوهای آموزشی و ویدیو مارکتینگ میتوانید در زمان کوتاه حجم بالایی از محتوا را به مخاطبین خود انتقال دهید در نتیجه افراد بی حصوله راحتر خرید می کنند

3.افزایش فروش

قرار دادن یک ویدیو در صفحه محصول می تواند 80 % درصد نرخ تبدیل را افزایش دهد همچنین می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم منجر به فروش شود.
تحقیقات یک مجله در آمریکا نشان می دهد ۷۵ درصد کاربران که ویدیو راجع به محصول می بینند محصول را خرید می کنند، اگر شما فروشگاه اینترنتی دارید و در فروش محصولات خود موفق نیستید شروع به تولید محتوای ویدیویی کنید

با دیدن توضیحات تکمیلی در مورد محصول و پاسخ به سوالات متداول از طریق ویدیوهای که برای محصول تولید می کنید، دید واضح تری و روشن تری نسب به محصول پیدا می کنند و راحت تر تصمیم به خرید می گیرند

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: چگونه از اینستاگرام کسب درآمد کنیم

4.تاثیر بازاریابی ویدیو بر روی سئو

امروزه موتورهای جستجو ارزش بسیار زیادی برای ویدیوها قائل میشوند. بصورتی که وقتی در گوگل راجع به موضوع خاصی جستجو می کنید در صفحه اول یک باکسی از ویدیو را گوگل پیشنهاد می کند.
زمانی که کاربر ویدیویی از محصول را مشاهده می کند مدت زمانی را در آن صفحه می مانید و همین کار تایم آن سایت را بالا میبرد، در نتیجه این برای گوگل یک پالس مثبت است (صفحه مفید بوده است که کاربر در این صفحه مانده است)، تایم آن سایت یعنی مدت زمان بودن کاربر در سایت و صفحه.

 

5.در حافظه ماندن ویدئو

ویدیو بخاطر تلفیق صوت و تصویر بیشتر از عکس و صوت یا متن در حافظه می ماند. برای مثال تیزر تبلیغاتی که در بچگی در تلویزیون دیده اید هنوز در حافظه شما هست. این در حالی است که شاید متنی که اول هفته خوانده اید را به خاطر نمی آورید

6.ویدئو با احساسات درگیر است

طبق بازاریابی عصبی خرید یک عمل حسی است. بازاریابان همیشه با درگیر کردن عواتف و احساسات حس خرید را در کاربران خود ایجاد میکنند. می توانید با ساختن ویدیو های حس فروش بیشتری را تجربه کنید.

7.جلب توجه بیشتر با ویدیو مارکتینگ

تحقیقات و آمار جهانی نشان میدهد که محتوای ویدیویی 43 درصد توجه کاربران را جلب می کند این در حالی است که محتوای تصویری 36 درصد و محتوای متنی 18 درصد توجه کاربران را جلب می کنند. هرچقدر ویدیو جذاب تر باشد توجه بیشتری به خود جلب می کند.

 

8.سئو ویدیو

سعی کنید ویدیو های خودتان را سئو کنید ما در آکادمی مومنی مقاله ای تحت عنوان سئو ویدیو داریم که پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید تا ویدیو های شما بیشتر دیده شوند، همیشه این را در ذهن خود داشته باشید بیشتر دیده شدن ویدیوها یعنی اعتماد بیشتر و فروش بیشتر

سئو ویدیو

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: کسب درآمد از یوتیوب

9.معرفی برند با ویدیو مارکتینگ

تجربه 4 و 5  ساله من در حوزه دیجیتال مارکتینگ می گوید، بهترین راه برای معرفی یک برند و بالا بردن اعتماد به آن برند تولید و انتشار ویدیو است، به زبان ساده تر ویدیو مارکتینگ می تواند معجزه برای شما باشد ویدیو موفقیت را بسیار کوتاه تر کرده است

 

انواع روش های ویدیو مارکتینگ

ویدیو تولید کردن چندین مدل متفاوت و هدف متفاوتی دارد من در این مقاله به چندین مورد آن اشاره می کنم

1.ویدیو لایو

ویدیو لایو یه ابزار قدرتمند برای ارتباط برقرار کردن با مشتریان و بازدیدکنندگان شما هست، مارک زاکر برگ و اینستاگرام خوب فهمید که الان کسب و کارها نیاز به ویدیوی آنلاین دارند برای همین قسمت لایو را در اینستاگرام اضافه کرد، کسب و کارهای بسیار زیادی را دیدم که از طریق لایو با مخاطبان خودشان ارتباط برقرار می‌کنند و همین عامل باعث شده یک فروش نجومی را تجربه کنند

2.برطرف کردن سوالهای مخاطبین از طریق ویدیو مارکتینگ

یکی از بهترین روشهای پشتیبانی محصولات و جواب دادن به سوالات مشتریان ساخت ویدیو درباره سوال و مشکلاتی که آنها دارند است.

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: روش های افزایش بازدید سایت

3.ویدیو های موشن گرافیک

ویدیو های هستند که حالت دو بعدی دارند، خیلی وقت ها برای تلنگور یا تبلیغات استفاده می شوند که در واقع حالت انیمیشن دارد و یک فرد گوینده بر روی آن صحبت می کند

4.ویدیو های آموزشی

ویدیو های آموزشی برای آموزش دادن ساخته میشوند، ما در آکادمی مومنی از این نوع ویدیو مارکتینگ زیاد استفاده می کنم، در واقع سعی می کنیم نیاز کاربرامان را از طریق ویدیو برطرف کنیم.

5.مصاحبه با افراد برجسته

نوع دیگری از ویدیو مارکتینگ که من به خودم خیلی دوستش دارم مصاحبه با افراد موفق و برجسته است، در واقع این نوع ویدیوها در راستای یک هدف ای مانند برطرف کردن ابهاماتی در یک حوزه درست میشود،

 به عنوان مثال راجع به موفق شدن کسب و کار آنلاین میخواهیم مصاحبه‌ای انجام دهیم، خیلی از افراد هستند که هنوز وارد این حوزه نشده اند و سوالات بسیار زیادی دارند که خیلی از اینها توهمی بیش نیست، در واقع با استفاده از مصاحبه افراد موفق از تجربیات آنها استفاده می‌کنیم و مشکلی از افراد دیگر را برطرف می کنیم

6.ویدیو های رویداد

نوعی از ویدیو های هستند که برای یک رویداد مشخص درست می شوند، مانند یک همایش در برج میلاد، در واقع این ویدیو ها هم جنبه تبلیغاتی دارند و افراد را ترغیب می‌کنند به شرکت کردن در آن همایش

ویدیو مارکتینگ - آکادمی مومنی

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: روش های کسب درآمد اینترنتی

جمع بندی و سخن آخر

با توجه به رشد و علاقه کاربران اینترنت به ویدیو برای بازاریابان و مدیران کسب و کار اینترنتی ویدیو ساختن یک امر واجب است تا بتوانید نیاز کاربرانتان را پاسخ دهید و از رقبا عقب نمانید. قطعا ویدیو مارکتینگ یک ابزار قوی برای دیجیتال مارکتینگ است و روز به روز برای گوگل مهم میشود. و از طرفی از یاد نبرید که مزایایی ویدیو مارکتینگ بسیار عالی هستند.

امیدوارم توانسته باشم سوالات و ابهامات شما را پاسخ داده باشم. اگر سوالی داشتید می توانید در بخش کامنت های همین بخش سوال خود را بپرسید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت هدیه ساخت بی نهایت   اکانت KWFinder

 فقط 4 ثانیه تا بی نهایت اکانت  KWFinder
همین حالا این ویدیو را به ایمیلم بفرست
نگران نباشید ما هم از ایمیل های اسپم متنفریم
close-link