بازاریابی اینترنتیمقالات

بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ چیست ؟ (آپدیت شده)

بازاریابی ویروسی دیجیتال یا وایرال مارکتینگ (viral-marketing) یا چریکی یکی از مدل های بازاریابی است که امروزه توسط بازاریابان مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل بازاریابی به بازاریابی دهان به دهان نیز شناخته می شود.

با کمترین هزینه پیام بازاریابی شما به مخاطبی نتان منتقل میشود. مهمترین ویژگی بازاریابی ویروسی کم هزینه و بی زحمت بودن آن است. در بازاریابی ویروسی پیام شما دقیقا مانند ویروس در بین مردم منتشر میشود. و همه در مورد پیام یا خدمت شما صحبت می کنند.

در ادامه مقاله به انواع روش های بازاریابی ویروسی دیجیتال، مثالی از بازاریابی ویروسی میزنیم  و ویژگی های ویروسی شدن محصول یا محتوا می پردازیم همچنین به مشکلات بازاریابی ویروسی نیز اشاره می کنیم. پس با آکادمی مومنی در این مقاله همراه باشید.

 

بازاریابی ویروسی یا بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی ویروسی دیجیتال یا (viral-marketing)  یک مدل بازاریابی خاصی است که صرفا به منظور تشویق افراد برای خرید یک محصول یا استفاده از خدمات مورد استفاده قرار نمیگیرد. بلکه هدف اصلی بازاریابی ویروسی برای برندینگ یا همان Brand Awareness استفاده میشود.

بازاریابی ویروسی می تواند مقدمه ای بر یک مدل دیگر بازاریابی باشد. زیرا هدف اصلی این مدل آگاه کردن مردم به شیوه‌ای خلاقانه برای معرفی برند شما است.

در مدل های بازاریابی دیگر، بازاریابان اشخاص را تشویق به خرید و یا استفاده از خدمات می کنند، اما در بازاریابی ویروسی اینگونه نیست و شما از این مدل بازاریابی برای معرفی و برندیگ بیشتر استفاده می کنید که در واقع مرحله بعد از بازاریابی ویرسی افراد را با تکنیک های دیگر بازاریابی به خرید تشویق می کنید.

 

تاریخچه بازاریابی ویروسی

وایرال مارکتینگ یا بازاریابی ویروسی تعریف جدیدی در علم بازاریابی نبوده و در گذشته بسیاری از پیام‌ های تبلیغاتی از طریق بازاریابی دهان به دهان (Word of Mouth Marketing) به‌ سرعت پخش می‌شدند. اما تعریف جدید آن از سال ۱۹۹۶ توسط سرویس ‌دهنده ایمیل “هات‌ میل (Hotmail)”  به کار گرفته شد. در گذشته که ارتباطات نسبت به امروز گسترده نبود محتوای ویروسی با اینکه به ‌سرعت پخش می‌شد اما وسعت آن از یک محدوده بیشتر نمی رفت. اما امروزه با وجود شبکه های اجتماعی کاربران می توانند یک پیام ویروسی را در مدت کم به کل دنیا انتقال دهند.

 

بازاریابی ویروسی - بازاریابی دهان به دهان

 

انواع روش های بازاریابی ویروسی دیجیتال

  1. روش حیله ای

در این نوع از بازاریابی ویروسی موضوع پاداش در میان است. یعنی ممکن است شخصی آنقدر هم از کیفیت یک محصول و یا برند راضی نباشد اما به دلیل اینکه اگر پیام دعوتی را به شخص دومی ارسال کند هدیه یا پاداش و یا امتیازی دریافت می‌کند. بازاریابی ویروسی حیله‌ای مدلی است که امروزه بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی از آن برای جذب مشتری بیشتر استفاده می‌کنند. شرکت اسنپ از این نوع بازاریابی ویروسی استفاده می کند. زمانی که شما دوست یا شخص دیگری را دعوت می کنید به شما سفر رایگان هدیه می دهد.

 

  1. روش ارزشی

این نوع از بازاریابی ویروسی تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت محصول و یا خدمات شما دارد. روش ارزشی مدلی از بازاریابی ویروسی است که در آن مصرف‌کننده خدمات شما آن قدر از کیفیت محصول، خدمات و یا سرویس شما راضی است که شما را به فرد دیگری که مصرف‌کننده شما نبوده معرفی می‌کند. این زنجیره تا وقتی که کیفیت محصول شما بالا باشد از طریق بازاریابی دهان به دهان ادامه خواهد داشت.

 

  1. روش مارپیچی

این روش وایرال مارکتینگ پیچیده تر از نوع های دیگر است و قابل اندازه گیری و سنجش نیست. برای مثال فردی از محصولات یا خدمات شما استفاده کرده و رضایت کامل دارد. و بخاطر اینکه از خدمات شما کاملا رضایت داشته این حس رضایت و خوشحالی را با افراد مختلف در میان میگذارد و آنها را تشویق به استفاده از خدمات یا محصولات شما میکند.

 

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: روشهای حرفه ای تبدیل بازدید کننده به مشتری

 

 

اصول بازاریابی ویروسی و ویژگی های ویروسی شدن محصول یا محتوا چیست؟

 

  1. با کیفیت باشد

مهم نیست محتوایی شما از چه نوعی است. محتوا میتواند متن، عکس، اینفوگرافیک یا حتی ویدیو باشد. اما مهم است که این محتوا با کیفیت باشند. اگر متن است باید یک متن با کیفیت باشد اگر عکس یا ویدیو باید با کیفیت باشند. منظور از کیفیت، کیفیت فنی و تصویر آن محتوا نیست. بلکه منظور آن ارزش و کیفیت محتوایی است که منتشر می‌شود. یک متن ساده هم باید برای کاربران جذابیت داشته باشد و ارزشی ایجاد کند که افرار بخواهند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

 

  1. خلاقانه باشد

شاید مهمترین ویژگی کمپین های تبلیغاتی که ویروسی میشوند این باشد که همگی خلاقانه طراحی شده اند. محتوا کمپین‌های موفق که معمولا از طریق ویدیو و تصویر پخش شده‌اند غالبا از ترکیب‌های خلاقانه و طرح‌ های جدید استفاده کرده‌اند.

 

  1. پاسخ یک نیاز مهم باشد

بسیاری از نمونه‌های موفق بازاریابی ویروسی در پاسخ به یک نیاز مهم موفق شده‌اند. وقتی یک مشکل در جامعه بوجود می آید و همه دنبال راه حلی برای آن هستند. اگر شما تولید محتوا در این راستا داشته باشید یا ارائه خدمات خوب که بتوانید مشکل را برطرف کنید و نیاز فرد را پاسخ دهد میتوان گفت یک بازاریابی ویروسی موفق داشته اید. برای مثال نرم افزار تلگرام به صورت کاملا وایرال منتشر شد چون یک نیاز مهم کاربر را پاسخ داد.

بازاریابی ویروسی - بازاریابی دهان به دهان

 

محتوایی ویروسی چگونه پخش میشود؟

 

تولید کردن محتوایی ویروسی یک بخش است. و انتشار آن یک بخش دیگر.

آقای رابرت کاپلان در مورد شرایط ویروسی شدن پیام می گوید انتقال پیام درست با پیام‌ رسانان درست در محیط درست است که می تواند یک پیام را به سرعت ویروسی کند.

پیام یا محتوا ارزشمندترین پایه یک تبلیغات ویروسی است.

پیام رسانان درست. همیشه باید از افرادی استفاده کرد که بتوانند پیام شما را به درستی برسانند. مثلا متخصصین بازار هدف، افراد تاثیرگذار و فروشندگان مرتبط. این افراد کسانی هستند که می‌توانید با داشتن یک رابطه کاری و یا حتی پرداخت هزینه به آنها اولین قدم انتشار را بردارید. و یا می توانید از دوستان خود استفاده کنید. اگر واقعا محتوایی شما عالی و با ارزش باشد. شک نکنید که خود به خود توسط افراد به اشتراک گذاشته میشوند.

 

محیط درست. قطعا بستری که میخواهید در آن محتوایی خود را انتشار دهید خیلی مهم است. بهترین بستر و در عین حال رایگان بودن شبکه های اجتماعی هستند. اما باید محتوایی باشد که در راستای آن شبکه اجتماعی هم باشد. برای مثال امروزه اینستاگرام یکی از بهترین شبکه اجتماعی است که فوق العاده قوی برای انتشار پیام تبلیغاتی که شرکت های بزرگی مثل کوکاکولا، بی ام دبیلیو و… از این استفاده می کنند

 

چگونه از بازاریابی ویروسی در کسب و کار اینترنتی خود استفاده کنم؟

مثال برای بازاریابی ویروسی دیجیتال

کلید وایرال مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی فقط شناختن بازار هدف و انتشار ویدیو آموزشی عالی است.

یعنی اگر شما بتوانید بازار هدف خودتان را به درستی انتخاب کنید و بشناسیدش می توانید با تولید عکس های جالب و ویدیو های آموزشی عالی رایگان، و انتشار آن به سرعت در حوزه کسب و کارتان شناخته شوید. و اگر این روند را مدتی ادامه دهید قطعا شما به عنوان یک برند خوب شناخته میشوید. چون ویدیوهای آموزشی اعتمادی را برای شما بدست آورده اند که شاید نتوانید از راه دیگری چنین اعتماد سازی کنید.

پیشنهاد میکنم این مقاله را هم بخوانید: دیجیتال مارکتینگ یعنی چه ؟

 

 

جمع بندی و سخن آخر

از بازاریابی ویروسی ، وایرال مارکتینگ یا بازاریابی دهان به دهان برای برندینگ استفاده کنید. زیرا برند است که شما و کسب و کارتان را تعریف می کند. هرچقدر برند شما محبوب تر باشید موفقیت شما در کسب و کار اینترنتی بیشتر است. و به یاد داشته باشید تولید یک محتوای وایرال نیازمند تجربه است که باید این تجربه را با انتشار و صحیحو خطا بدست آورید

امیداورم از این مقاله نهایت استفاده را ببرید. و یک نکته را همیشه به یاد داشته باشید که در هر مرحله از زندگیتان شکر گذار خداوند باشید.

اگر سوالی داشتید می توانید در بخش کامنت ها مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگو باشم. باسپاس فراوان.

رسول مومنی

یک جوان پر انرژی و مثبت که عاشق دیجیتال مارکتینگ و متخصص کارآفرینی اینترنتیه، به قدرتی که بارها شده 48 ساعت نخوابیده و بر روی وب سایت ها کار کرده، هر روز در حال آموختن مطالب جدید در حوزه دیجیتال مارکتینگ و آموزش دادن به افراد و شرکت ها است. حدود 2 سال است که دیروز من با فردام یکی نبوده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

دریافت هدیه ساخت بی نهایت   اکانت KWFinder

 فقط 4 ثانیه تا بی نهایت اکانت  KWFinder
همین حالا این ویدیو را به ایمیلم بفرست
نگران نباشید ما هم از ایمیل های اسپم متنفریم
close-link